İletişim : 0232 631 54 52

ÇALIŞMA SAATLERI : Hafta İçi 09:00 - 19:00

Protez

protez

Sabit ve hareketli protezler olmak üzere ikiye ayrılır.

SABİT PROTEZLER

Diş eksikliğinde,doğal dişlerin sekil ve renk bozukluklarında yapılan,kesilmiş doğal dişlerin üzerine yapıştırılan protezlerdir. Yapımında kullanılan malzemelere göre sınıflandırılırlar.

1-Metal altyapılı protezler;

Porselenin altında altyapı olarak metal kullanılır.

2-Zirkonyum altyapılı protezler;

zirkon altyapının ışık geçirgenliği nedeni ile daha estetik bir görünüm oluşturur. Diş eti uyumu klasik metal alt yapılı porselenlere gore çok daha iyidir.Diş eti hastalıklarında ya da dişeti çekilmelerinde sıkça görülen diş eti morlukları zirkonyumda görünmez. Arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar. Bu kadar güçlü olmasıyla birlikte ışığı geçirecek kadar zarif ve estetiktir. Hem ön hem de arka dişlerde güvenle kullanılabilen ileri teknoloji ürünü bir malzemedir.

3-Empress porselen;

Doğal dişe yakın estetik sunarlar,dayanıklıklıkları az olduğu için uzun köprülerde kullanılmaz. Sabit prtotezler kron-köprü protezleri olarak da adlandırılır

KÖPRÜLER

Köprüler diş kayıplarında eksik dişin boşluğunu boşluğa komşu dişlerden destek alarak kapatmayı amaçlayan protezlerdir.

KRONLAR

Kronlar ise aşırı diş harabiyetinde tek dişin kesilerek kaplanması işlemidir.

HAREKETLİ PROTEZLER.

Eksik dişlerin boşluğunu doldurmak amacıyla dişler ve ağız içi dokulardan destek alan,hasta tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir. Parsiyel ve tam protezler olmak üzere ikiye ayrılır.

PARSİYEL PROTEZLER.

Protez destek dişlere kroşeler(kancalar) yardımıyla bağlanır. Hassas bağlantılı protezler ise destek dişlere özel bağlantı parçaları ile bağlanan hareketli protezlerdir,kroşelerin oluşturduğu estetik dezavantajları taşımazlar.

TAM PROTEZLER.

Total dişsiz ağızlarda uygulanan tutuculuğu tamamen doku destekli olan protezlerdir.

DEFLEX

Parsiyel veya tam protez olarak yapılabilen,oldukça esnek bir protez olup esnekliği ve estetiği beraberinde sunan protezlerdir.